Kulomet ZB 30/37

Kulomet ZB 30/37
Samonabíjecí verze slavné rodiny československých meziválečných lehkých kulometů Zbrojovky Brno, jejichž výchozím modelem byl nejznámější lehký…
35 Kč

Popis

Samonabíjecí verze slavné rodiny československých meziválečných lehkých kulometů Zbrojovky Brno, jejichž výchozím modelem byl nejznámější lehký kulomet vz. 26 (resp. vývojový typ vz.24 zbrojovky Praga). Naše provedení ZB 30/37, resp vz. 30 J, je vrcholná varianta vyvinutá speciálně pro potřeby královské jugoslávské armády. Během zkoušek kulometu vz 30 v jugoslávii se totiž projevily určité závady, způsobené nekvalitním střelivem jugoslávské výroby. Z tohoto důvodu došlo k určitým úpravám a přijetím některých dalších řešení známých již z kulometu vz 34, který byl určen pro britskou armádu a byl ve Velké británii vyráběn pod označením Bren. Na první pohled zaujme jen částečné žebrování hlavně a její větší mohutnost, stejně tak odlišný a mohutnější válec a píst, možnost montáže podstavce, který zbraň posunul blíže kategorii univerzálních kulometů, společně i s většími zásobníky na třicet ran. 

Kulomet ZB 30/37 byl mimořádně zdařilá konstrukce. Zůčastnil se obrany Jugoslávie v dubnu 1941, stejně tak následné partyzánské války a ve výzbroji JNLA zůstal až do rozpadu Jugoslávie. Využit byl pochopitelně i během následující občanské války. 

Českoslovesnká armáda používala především výchozí variantu kulometu vz 26. Přesto i varianta vz 30/37 byla krátce použitá v počtu někilika set kusů i naší armádě, jelikož zbraně byly během mobilizace v září 1938 zabaveny ve Zbrojovce Brno a nasazeny v objektech lehkého opevnění.

Kulomety byly nadále vyráběny i během okupace pro potřeby okupantů, zvláště jednotek zbraní SS, které byly jejich hlavním uživatelem na straně protivníka.

Poslední známé bojové využití tohoto kulometu bylo v Afghánistánu, kde byly původní kulomety dodané zde ve třicátých letech použity na straně Talibánu. Jeden z nich byl ukořistěn i příslušníky AČR a je nyní vystaven ve Vojenském historickém ústavu.

Přijďte si vyzkoušet v praxi lehký kulomet, se kterým naši dědové byli připraveni bránit Českoslovesnkou republiku v letech 1938-1939 a v mnoha případech je i skutečně použili, během bojů v nevyhlášené válce, ať proti sudetoněmeckým povstalcům, příslušníků německé branné moci, nebo maďarské armádě v zapomenutých bojích na Podkarpatské Rusi a jižním Slovensku. Tato skvělá zbraň si vydobyla mezinárodní respekt na celém světě a jistě bude střelba z něj pro Vás jedinečným zážitkem.

Parametry

Maximální dostřel:

3200m

Teoretická rychlost střelby:

550-650 ran/min

Kapacita zásobníku:

20 nebo 30 nábojů

Ráže:

7,92x57 Mauser

Kde si můžu zboží vyzvednout?

Místo
Ostrava - Stará Bělá

Střelnice Ostrava – Stará Bělá
Plzeňská 957/400
724 00 Ostrava - Stará Bělá
Česká republika

Nezávazná objednávka